شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در راستای کاهش وابستگی به واردات و بومی سازی نیازهای مجموعه های تولیدی و صنعتی و افزایش بهره وری در فرایندهای تولید کالای با کیفیت ایرانی با همکاری شرکت های دانش بنیان و تکیه بر توان داخلی و نیروهای متخصص، متعهد و کارآزموده به دستاوردهای مهمی در بخش تولید و صنعت کشور دست یافته و توانسته است با این اقدام ضمن تأمین نیازهای داخلی از خروج ارز از کشور جلوگیری بعمل آورد. در ادامه به معرفی بخشی از دستاوردهای بدست آمده می پردازیم.

 

شرکت پتروشیمی شازند(اراک):

تولید آزمایشی محصول جدید سوخت کشتی کم سولفور با استاندارد IMO2020
در این دستاورد به تولید آزمایشی ترکیب جدیدی به عنوان سوخت کشتی که می تواند استانداردهای IMO2020 را احراز نماید و مشتریان جهانی قابل توجه ایی دارد دست یافته ایم. قابل ذکر است این سوخت ترکیبی از برش CFO و افزودنی های دیگر است که برای اولین بار در کشور تولید شده است و موردتایید آزمایشگاه های مرجع کشور قرار گرفته است.

 تولید آزمایشی پلی اتیلن گرید CRP100BRD
پلی اتیلن CRP 100BRD به دلیل داشتن خاصیت ضد خورندگی در برابر کلر به عنوان لوله های فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد و از میزان فرسودگی در مقابل استفاده از شوینده ها به میزان قابل توجه ایی کاسته است.

تولید آزمایشی گرید CRP100b LS
در تولید لوله ها با پلی اتیلن 100 معمولی از نظر سایز قطر لوله محدودیت بوده است اما با
تولید CRP100 LS این مشکل حل شده و لوله با قطرهای بزرگتر می توان تولید نمود که برای مصارفی در حوزه ی آب آشامیدنی، فاضلاب و کشاورزی مناسب است.

تولید گرید جدید پلی اتیلن
در این دستاورد مواد اولیه مورد نیاز پلی اتیلنی جهت پوشش لوله های فولادی مورد استفاده در صنعت آب و فاضلاب و صنایع نفت و گاز کشور در پتروشیمی شازند جهت جلوگیری از خوردگی به مرحله تولید رسیده است.
شرکت پتروشیمی شازند: تولید محصول جدید سوربیتان مونواولئات 20 مول اتوکسیله شده با نام تجاری TWEEN 80محصول با نام تجاری tween 80 یک سورفکتانت (شوینده) غیر یونی است که اغلب در داروها، غذاها و لوازم آرایشی استفاده می شود. این ترکیب مصنوعی یک مایع زرد رنگ چسبناک و محلول در آب است.

کاربرد ها:

در غذا
پلی سوربات 80 به عنوان امولسیفایر در غذاها استفاده می شود. به عنوان مثال، در بستنی، پلی سوربات 80 تا غلظت 0.5٪ حجمی اضافه می شود تا بستنی را صاف و راحت تر کند و همچنین مقاومت آن را به ذوب شدن افزایش دهد. افزودن این ماده، از پوشش پروتئین های شیرتوسط چربی جلوگیری می کند.

در بهداشت و زیبایی
پلی سوربات 80 همچنین به عنوان سورفاکتانت در صابون ها و لوازم آرایشی (از جمله قطره چشمی) استفاده می شود، یا محلول ها مانند دهانشویه. درجه کیفی زیبایی ممکن است ناخالصی بیشتری نسبت به درجه کیفی مواد غذایی داشته باشد.

در پزشکی
پلی سوربات 80 یک ماده افزودنی است که برای تثبیت فرمولاسیون های آبی داروها و برای تزریق داخل وریدی استفاده می شود و به عنوان امولسیفایر در تولید آمیودارون ضد آریتمی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در برخی از واکسن های آنفولانزای اروپایی و کانادا مورد استفاده قرار می گیرد. واکسن آنفولانزا حاوی 25 میکروگرم پلی سوربات 80 در هر دوز است. این ماده در بسیاری از واکسن ها مورد استفاده در ایالات متحده یافت می شود. همچنین در کشت Mycobacterium tuberculosis در Broth Middlebrook 7H9 استفاده می شود. همچنین به عنوان امولسیفایر در داروهای تنظیم کننده استروژن Estrasorb استفاده می شود.

تولید محصول جدید تالو آمین اتوکسیله شده
در این دستاورد به تولید تالو آمین اتوکسیله که از جمله آمین های چرب اتوکسیله می باشد و از واکنش بین تالو آمین با اتیلن اکسید به دست می آید دست یافته ایم. تالو آمین از تالو تهیه می شود که نوعی چربی سخت حیوانی است که عمدتا شامل استر گلیسرین با اولئیک اسید ، پالمیتیک اسید و استئاریک اسید با زنجیره های ۱۶ تا ۱۸ کربن است.
به طور کلی آمین های چرب اتوکسیله، سورفکتانت هایی (شوینده هایی) غیریونی هستند که از اضافه کردن مول های متفاوت از اتیلن اکساید به آمین های چرب تولید می شوند. این محصول در صنعت شوینده و دیگر صنایع کاربرد دارد.

تولید اتمر 163
در این دستاورد به تولید محصول اتمر 163 که به عنوان کنترل کننده میزان اکتیویته کاتالیست واحدهای پلیمریزاسیون استفاده می شود دست یافته ایم

تولید پارافین کلره 52 درصد
در این دستاورد موفق به تولید پارافین کلره 52 درصد با کاربردهای زیر شده ایم:
پارافین کلره در صنایع پلیمر به خصوص در تولید PVC به عنوان نرم کننده و محافظ در مقابل اشتعال کاربرد دارد.
پارافین کلره در تولید لاستیک و پلاستیک جهت کاهنده نقطه ریزش
در تولید انواع رنگ ها و روغن های فشار بالا به عنوان ماده افزودنی
در تولید کابل های فشار قوی
به عنوان نرم کننده در صنایع دباغی و چرم سازی و نیز در تولید کف پوش ها
پارافین کلره از نوع صنعتی پارافین می باشد اما این ماده در گرید های دارویی و غذایی نیز به میزان زیادی تولید و مصرف می گردد.

تولید پلی پروپیلن شفاف
در این دستاورد به تولیدگرانول پلی پروپیلن شفاف که یک جایگزین مناسب برای مواد شفاف با هزینه بالاتر مانند شیشه و پلاستیک های شفاف است دست یافته ایم.
پلی پروپیلن شفاف به دلیل ترکیبی از هزینه مواد اولیه و چگالی کمتر ، این پتانسیل را دارد که در مقایسه با PET یک راه حل بسته بندی پلاستیکی ارزان قیمت باشد. پلی پروپیلن شفاف همچنین ممکن است وضوح عالی را به علاوه مزایای اضافه تعادل سفتی / ضربه خوب و بهبود عملکرد مانع رطوبت / بخار ارائه دهد.
پلی پروپیلن شفاف بسیار مقاوم تر از PET است و پر کردن داغ را آسان تر می کند. در دمای بالاتر از 80 درجه سانتیگراد ، PET معمولاً یکپارچگی خود را از دست می دهد. پلی پروپیلن شفاف می تواند تا دمای 130 درجه سانتیگراد را تحمل کند ، و این ماده انتخابی برای محصولاتی مانند شربت و بطری های نوشابه است.

تولید کبالت اکتانوات گرید کاتالیستی
در این دستاورد به محصول کبالت اکتوانات که به عنوان کاتالیست در تولید پلی بوتادین که ماده اولیه پلی بودتادین رابر هست کاربرد دارد دست یافته ایم. با توجه به این که دانش فنی تولید کاتالیست کبالت اکتانوات در اختیار متخصصان داخلی نبوده است، تهیه این محصول در مقیاس آزمایشگاهی برای به دست آوردن شرایط لازم برای سنتز و پارامترهای موثر در واکنش و حصول دانش فنی آن انجام شده است.

تولید پلی پروپیلن گرید رندوم کوپلیمر
در این دستاورد به تولید پلی پروپیلن گرید رندوم کوپلیمر که ماده اولیه تولید سرنگ انسولین است دست یافته ایم. در گذشته از مبدا کشور کره جنوبی سالیانه حدود ۵۰۰۰ تن از این گرید پلی پروپیلن وارد کشور می شد که به دلیل تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ، واردات گرید مذکور متوقف شد و از این بابت مشکلاتی متوجه بخش سلامت جامعه شد. قابل ذکر است که این ماده فقط در واحد پلی پروپیلن پتروشیمی شازند اراک درحال تولید می باشد.

تولید پلی اتیلن دو قله ای حاوی افزودنی های ویژه
در این دستاورد به تولید پلی اتیلن دو قله ایی که ترکیبی از دو وزن مولکولی متفاوت بودند تا بتوانند دو خاصیت مکانیکی و فرآیند پذیری مورد نیاز را پوشش بدهند دست یافته دایم. زنجیرهایی که با وزن مولکولی زیاد باعث میشوند خواص مکانیکی مورد نیاز تامین گردد و زنجیر هایی با طول کم خاصیت فرآیند پذیری را فراهم میکنند که ترکیب این دو ماده پلیمری با خواص مکانیکی و واکنش پذیری خوب است. از پلی اتیلن های دوقله ایی در تولید لوله های انتقال آب استفاده میشود.

 

شرکت سیمان فیروزکوه:

مهندسی معکوس و ساخت اولین سوپراکسروی داخلی
سوپر اسکرو یکی از اجزای سیستم انتقال مواد در کارخانه سیمان است که در کشور به صورت وارداتی تامین میشد. مهندسین شرکت سیمان فیروزکوه موفق شدند با مهندسی معکوس، ساخت این قطعه را در داخل کشور میسر کنند.

شرکت سیمان کرمان:

سیمان چاه نفت فرا ساحل
در گذشته سیمان های دور چاه نفت که برای استحکام دیواره های چاه و جلوگیری از ریزش چاه استفاده میشد، به صورت وارداتی تامین می شدند. مهندسین و محققین شرکت سیمان کرمان موفق شدند ترکیبات سیمان چاه نفت و فرایندهای تولید این محصول را در داخل کارخانه فراهم کنند و یکی از تامین کنندگان اصلی سیمان های چاه نفت در کشور باشند.

سیمان چاه نفت سبک
در گذشته سیمان های دور چاه نفت که برای استحکام دیواره های چاه و جلوگیری از ریزش چاه استفاده میشد، به صورت وارداتی تامین می شدند. مهندسین و محققین شرکت سیمان کرمان موفق شدند ترکیبات سیمان چاه نفت و فرایندهای تولید این محصول را در داخل کارخانه فراهم کنند و یکی از تامین کنندگان اصلی سیمان های چاه نفت در کشور باشند.

سیمان LC3
سیمان های lc3 به علت درصد کلینکر کمتر، بهای تمام شده پایین تر و خواص بهتری از جمله جذب آب کمتر و استحکام بیشتری در بلند مدت دارند. تولید این سیمان ها به همراه اخذ مجوز ها و تاییدیه ها از مقام های نظارتی برای اولین بار در شرکت سیمان کرمان انجام پذیرفت.

تولید گریس گرافیتی
گریس های گرافیتی یکی از مهمترین روانکارها هستند که در صنایع مختلف موردا استفاده قرار میگیرند. اخیرا متخصصین شرکت سیمان کرمان با همکاری مهندسین شرکت پترو پرند پارت موفق به تولید این محصول مطابق با استانداردهای بین المللی شدند. در گذشته این محصول تماما ازکشورهای اروپائی وارد میشد.

 سیمان پزشکی و دندان پزشکی
در گذشته سیمان های مربوط به صنایع پزشکی و دندانپزشکی به صورت وارداتی تامین می شدند. محققین ایرانی موفق شدند ترکیبات و فرایندهای تولید این نوع سیمان را با بهای تمام شده بسیار پایینتر در شرکات سیمان کرمان انجام دهند.

شرکت سیمان مازندران:

ساخت برد الکترونیکی شیر کنترل فشار گریت کولر
ساخت سکسیونر های برق فشار قوی(HV) و برد کنترلی شیر کنترل فشار در واحد گریت کولر کارخانه سیمان، با تلاش متخصصین شرکت سیمان مازندران در زمینه مهندسی معکوس و دسترسی به دانش ساخت این محصولات انجام پذیرفت.

ساخت سکسیونر HV
ساخت سکسیونر های برق فشار قوی(HV) و برد کنترلی شیر کنترل فشار در واحد گریت کولر کارخانه سیمان، با تلاش متخصصین شرکت سیمان مازندران در زمینه مهندسی معکوس و دسترسی به دانش ساخت این محصولات انجام پذیرفت.

کشت و صنعت دامپروری پارس:

اصلاح و تولید بذر ذرت 704 با همکاری موسسه بین المللی
در این دستاورد موفق به تولید بذر اصلاح شده ذرت ۷۰۴ از مزایا و ویژگی های زیادی برخوردار است که باعث اقبال کشاورزان به کشت آن شده است شده ایم.
ذرت علوفه ای ۷۰۴ بعد از رسیدن، رطوبت خود را در زمان کوتاه تری از دست می دهد به همین دلیل حدود یک هفته زودتر از ارقام دیگر ذرت قابل برداشت می گردد.
بازدهی و عملکرد این نوع ذرت نسبت ‌سایر بذرها برتری بسیار مناسبی دارد و حدود ۹.۵ تن در هر هکتار محصول تولید می شود.
ذرت علوفه ای ۷۰۴ در مقابل آفات مضر ارقام ذرت مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و امکان خرابی این محصول در اثر حمله آفات بسیار کمتر است.
بذر این ذرت در مقابل پوسیدگی و ابتلا به امراض قارچی بسیار مقاوم می باشد و از درجه خلوص بالایی برخوردار است.
این رقم ذرت قابل کشت در هر نوع آب و هوا و خاکی می باشد، به همین دلیل در اکثر شهرهای کشور ذرت علوفه ای ۷۰۴ کشت می شود. این ویژگی ذرت ۷۰۴ از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا کمک زیادی به تأمین ذرت مورد نیاز کشور می نماید.
بذر ذرت علوفه ای ۷۰۴ از قابلیت کشت در تراکم بالا و در فواصل کم برخوردار است به همین دلیل میزان برداشت محصول در این نوع ذرت نسبت به سایر ارقام بسیار بیشتر می باشد.

شرکت بهپاک:

لستین سیال تجاری با گرید خوراکی
در این دستاورد به ماده ای که به عنوان پل ارتباطی بین روغن و آب (امولسیفایر) به عنوان نگهدارنده جهت بهبود کیفیت و ماندگاری تازگی نان در صنایع غذایی (کیک و کلوچه) و کلیه صنایعی که نیاز به حلال روغن دارند مورد استفاده قرار می گیرد دست یافته ایم

آرد سویا ( آنزیم فعال) خوراکی و آرد سویا (آنزیم غیر فعال) خوراکی
تولید آرد سویا با آنزیم های فعال که با افزودن آن به آرد گندم باعث بهبود رنگ، طعم و شکل پذیری آرد میشود.
تولید آرد سویا با آنزیم های غیرفعال که باعث افزایش درصد پروتیین محصول خواهد شد. به عنوان مثال آرد گندم دارای پروتتین پایین است که با تزریق این ماده به افزایش درصد پروتیین کمک میکند.

کنجاله پلت سویا ، کنجاله پلت کلزا و کنجاله پلت آفتابگردان
ساخت دستگاه فشرده ساز جهت تولید plate (فشرده) سویا، کلزا، کنجاله و آفتابگردان که باعث کاهش هزینه حمل خواهد شد. به دلیل کم بودن دانسیته پرک حجم بیشتری را اشغال میکند.

پروتیین ستاره ای سویا
ساخت نازل ستاره ایی شکل جهت تولید پروتیین سویا مشابه گوشت چرخ کرده که منجر به بهبود شکل ظاهری پروتیین سویا شده است.

شركت مارگارين:

توليد محصولات روغن و چربي داراي كاربردهاي تخصصي (انواع شورتنينگ‌ها و مارگارين) با استفاده از فناوري اينتراستريفيكاسيون شيميايي
در صنف و صنعت علاوه بر نیاز به روغن تصفیه شده، نیاز به تامین برخی خواص کاربردی شکل پذیری، قوام و یکنواختی و …. نیاز داریم که با در این دستاورد با فناوری اینتراستریفیکاسیون شیمیایی به آن دست پیدا کرده ایم.

شرکت زرین ذرت شاهرود:

تولید گلوتن 3
به طور کلی گلوتن ذرت (4.5 درصد دانه ذرت) یک خوراک غنی از پروتئین می باشد که از آسیاب دانه های ذرت بدست آمده و به عنوان منبع پروتئین برای خوراک دام, طیور و آبزیان مورد استفاده قرار می گیرد.
محصول گلوتن 3 به عنوان دستاورد جدید از جداسازی گلوتن ذرت از پساب خط تولید و آب مورد استفاده از مراحل اولیه خط تولید بدست آمده که تقریبا 1.5 درصد دانه ذرت می باشد و در گذشته با پساب خروجی هدر رفته داشته است.

شرکت صنايع بهداشتي ساينا:

مايع نرم كننده آنتي باكتريال/patent anti bacterial softener WO 9856886
در این دستاورد به تولید مایع نرم کننده لباس که از رشد باکتری ها و بوگرفتن لباس جلوگیری می کند دست یافته ایم.

شرکت گلتاش:

كرم‌ پري بيوتيك ضدآفتاب
در این دستاورد به منظور از بین نرفتن باکتری های زنده روی سطح پوست صورت در زمان استفاده از کرم ضد آفتاب، از نوعی ماده اولیه به نام پری بیوتیک (پلی ساکاریت ها و …) که منبع تغذیه باکتری ها برای زنده ماندن هستند استفاده شده است

كرم‌ پري بيوتيك نرم كننده دست و صورت
در این دستاورد به منظور از بین نرفتن باکتری های زنده روی سطح پوست دست و صورت در زمان استفاده از کرم نرم کننده، از نوعی ماده اولیه به نام پری بیوتیک (پلی ساکاریت ها و …) که منبع تغذیه باکتری ها برای زنده ماندن هستند استفاده شده است.

 خميردندان كودك با قابليت تغيير رنگ
در این دستاورد به منظور تکمیل شدن فرآیند استفاده از خمیر دندان حین مسواک زدن کودکان از نوعی رنگدانه خاص که پس از 3-5 دقیقه استفاده از خمیر دندان تغییر رنگ می دهد استفاده شده است.

خميردندان پري بيوتيك
در این دستاورد به منظور از بین نرفتن باکتری های زنده دهان و دندان در زمان استفاده از خمیر دندان، در تولید آن از نوعی ماده اولیه به نام پری بیوتیک (پلی ساکاریت ها و …) که منبع تغذیه باکتری ها برای زنده ماندن است استفاده شده است.